Polski Polski

Zmiany dla cudzoziemców w Polsce od 1 czerwca 2025 r.

Zmiany dla cudzoziemców w Polsce od 1 czerwca 2025 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce od 1 czerwca 2025 roku

  1. Obowiązkowe umowy o pracę
    Cudzoziemcy będą mogli pracować w Polsce wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Stosowanie umów cywilnoprawnych (np. umów zlecenia) będzie zabronione.
  2. Pełna cyfryzacja procedur
    Wszystkie procedury związane z uzyskaniem zezwolenia na pracę, w tym składanie wniosków i wydawanie decyzji, będą realizowane wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę MOS.
  3. Likwidacja testu rynku pracy
    Zamiast przeprowadzania testu rynku pracy starosta będzie mógł określić listę zawodów i rodzajów pracy, na które nie będą wydawane zezwolenia na pracę cudzoziemcom w danym regionie.
  4. Zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców
    Pracodawcy, którzy nielegalnie zatrudniają cudzoziemców, będą podlegać karom od 3 000 do 50 000 złotych za każde naruszenie.
  5. Obowiązki informacyjne pracodawców
    Pracodawcy są zobowiązani powiadomić przez system praca.gov.pl o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca (w ciągu 7 dni), niepodjęciu pracy (w ciągu 14 dni) lub wcześniejszym zakończeniu zatrudnienia.

Zmiany dla studentów zagranicznych

  • Potwierdzenie nauki
    Placówki edukacyjne muszą potwierdzić, że student faktycznie jest zapisany i uczęszcza na zajęcia, a także powiadamiać władze w przypadku rezygnacji z nauki lub nieobecności.
  • Gwarancje finansowe
    Studenci zagraniczni muszą przedstawić dowód posiadania wystarczających środków na utrzymanie, naukę oraz ubezpieczenie zdrowotne. Złożenie fałszywych dokumentów może skutkować odmową wydania wizy lub jej anulowaniem.
  • Walka z fikcyjnymi uczelniami
    System wizowy zostanie powiązany z oficjalnym rejestrem uznanych placówek edukacyjnych. Firmy zajmujące się fikcyjną rekrutacją studentów będą podlegać odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.

Zmiany w systemie Niebieskiej Karty UE (EU Blue Card)

  • Uproszczenie procedury uzyskania
    Zakłada się uproszczenie procedury otrzymania EU Blue Card dla specjalistów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.
  • Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
    Zostanie wprowadzone oficjalne uznawanie zagranicznych dyplomów i kwalifikacji zawodowych, co ułatwi zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników.